מיהו אקטיביסט

גיליון 08 מאי 2019 אקטיביזם מגזין המכון הדמוקרטי רקע תאורטי מיהו אקטיביסט מה הופך אדם לאקטיביסט? חוקרים הצליחו למפות אזורים במוח שאחראים להתנהגות פרו–חברתית וגילו כי במוחם של אקטיביסטים משתחרר יותר דופמין בעקבות פעילות חברתית. מהם המכניזמים שמפעילים את …

גיליון 08
מאי 2019

אקטיביזם

מגזין המכון הדמוקרטי

מיהו אקטיביסט

מה הופך אדם לאקטיביסט? חוקרים הצליחו למפות אזורים במוח שאחראים להתנהגות פרו–חברתית וגילו כי במוחם של אקטיביסטים משתחרר יותר דופמין בעקבות פעילות חברתית. מהם המכניזמים שמפעילים את האנשים שאכפת להם יותר?

| גלי וינרב, פורסם במקור בליידי גלובס

 width=אנחנו רואים את זה קורה סביבנו: פתאום קם אדם בבוקר, ומרגיש כי הוא אקטיביסט ומתחיל ללכת, ולכל הנקרא בדרכו קורא הוא “אחריי”. מה גורם לו להפוך לפעיל חברתי? מה יש לו שאין לאחרים? ה’מתכון’ לייצור אקטיביסט כולל רכיבים רבים: גנטיקה שהופכת אדם ליותר אמפתי, וגם יכולת גבוהה לדחיית סיפוקים; חשיבה אופטימית וסקרנות; ואינטליגנציה מילולית גבוהה – שכן חלק נכבד מעבודת האקטיביסט היא להתווכח, אז רצוי שהוא גם ייהנה מזה.

האקטיביסט זקוק למבנה אישיות המאפשר לו להיות גם ‘סוטה’ מהחברה, אך גם ליהנות מנוכחות מוגברת בתוך תת–קבוצה קטנה. הוא צריך להיות בעל רכיב באישיות שמאפשר לו להאמין שהוא הקטן מסוגל להשפיע על ההיסטוריה הגדולה. לצד האישיות יש גם השפעות סביבתיות, ואדם ‘נופל’ לאקטיביזם לעתים קרובות כשהוא נמצא בתקופה שבה הוא מחפש חידוש, ריגוש, או שייכות, וגם זמן פנוי וסקרנות לא מזיקים.

איך משפיעים הורמונים ומוליכים עצביים במוח על הנטייה לאקטיבסטים? האם אקטיביזטים הם אנשים אימפולסיבים? מי יחווה אקטיביזם כעונג ומי כתסכול? מה הקשר בין שייכות ואקטיביזם?

לקריאת הכתבה המלאה לחצו על הקישור

© כל הזכויות שמורות לגלובס 2019     width=

בחזרה אל הנושא:
אקטיביזםמנהיגות-דמוקרטית
אקטיביזםמנהיגות דמוקרטית
דילוג לתוכן