חפש ב - Wiki

מאגרי המידע של המכון הדמוקרטיהמסע לארץ האש – מיזם חינוכי טכנולוגי להפחתת גזענות

גיליון 02פברואר 2017 רב תרבותיות ושונות מגזין המכון  הדמוקרטי כלים המסע לארץ האש – משחק הרפתקאות – מיזם חינוכי טכנולוגי תאוריות פסיכולוגיות, מחקר מדעי, משחק וכיף מתחברים יחד למשחק הרפתקאות המפחית גזענות. לדף הבית מאת עידן חיל “המדינה אינה עושה שימוש מו …

המסע לארץ האש – משחק הרפתקאות – מיזם חינוכי טכנולוגי

תאוריות פסיכולוגיות, מחקר מדעי, משחק וכיף מתחברים יחד למשחק הרפתקאות המפחית גזענות.

מאת עידן חיל

“המדינה אינה עושה שימוש מושכל ומספק במערכת החינוך על מנת ליצור גשרים בין חלקי החברה”, כתב מבקר המדינה יוסף שפירא בדו”ח  שפורסם ב 11/16 ובחן את התמודדות מערכת החינוך עם הגזענות בבתי הספר.

השימוש במשחקים ככלי חינוכי חברתי…
מנסה להקנות ולחזק דרך חוויה משחקית, כיפית, מאתגרת ומותאמת לעולם התוכן של הילדים, מיומנויות פסיכולוגיות המעודדות קבלה והכלה של האחר

 width=
בתוך הוואקום החינוכי הזה, מנסה המיזם החינוכי-טכנולוגי
Insight Sparks, להציע דרך חדשנית ולא שגרתית להפחתת גזענות בקרב תלמידים.
צוות המיזם לוקח את השימוש במשחקים ככלי חינוכי וחברתי כמה צעדים קדימה, ובאופן חדשני, שנסמך על תאוריות פסיכולוגיות ומחקר מדעי, מנסה להקנות ולחזק דרך חוויה משחקית, כיפית, מאתגרת ומותאמת לעולם התוכן של הילדים, מיומנויות פסיכולוגיות המעודדות קבלה והכלה של האחר.

המשחק הראשון שפותח במיזם, ״המסע לארץ האש״, נסמך על מחקרים פסיכולוגיים ונועד לשרש תפיסות גזעניות מגיל צעיר. את הידע הפסיכולוגי שעליו מבוסס המשחק, סיפק  פרופ’ עירן הלפרין, דיקן הפקולטה לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי הרצליה, וצוות חוקרים וחוקרות מהפקולטה לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי, אשר מתמחים בחקר המנגנונים הפסיכולוגים המובילים לקונפליקטים, שנאה, פחד, וגזענות בין קבוצות.

המסע לארץ האש״ הינו משחק הרפתקאות דיגיטלי שבמרכזו שני שבטים: אנשי היער ואנשי ההרים, אשר מתקיימים ביניהם יחסי איבה. באופן חוויתי, מאתגר ומהנה, המשחק מקנה ומחזק מיומנויות כגון שיתוף פעולה בין קבוצות, רה-קטגוריזציה, קבלה של שונות ועוד.

במציאות שבה תעשיית המשחקים מייצרת ללא הרף משחקים אלימים ופוגעניים, Insight Sparks, בולט כמיזם המנסה לרתום ולמנף את הכוח של הפסיכולוגיה החברתית ושל משחקים דיגיטליים, ככלי ליצירת מוטיבציה, לימוד משמעותי, ויצירת שינוי חברתי אמיתי.  

 width=הפיילוט שבחן את המשחק, התקיים בשני בתי ספר יסודיים, ברעננה, וברמלה. במחקר שנעשה במסגרת הפיילוט ברמלה, נצפתה הפחתה עקבית ומשמעותית בתפיסות הסטריאוטיפיות של הילדים, גם כלפי דמויות-משחק יריבות, וגם כלפי קבוצת חוץ בעולם האמיתי (ערבים), כתוצאה מהמשחק.

במציאות שבה תעשיית המשחקים מייצרת ללא הרף משחקים אלימים ופוגעניים, וישנם מחקרים המנסים לקשור את האלימות במשחקים, לעלייה באלימות ופשע, ולעוד השפעות שליליות כמו דיכאון, הפרעות קשב וכו’, Insight Sparks, בולט כמיזם המנסה לרתום ולמנף את הכוח של הפסיכולוגיה החברתית ושל משחקים דיגיטליים, ככלי ליצירת מוטיבציה, לימוד משמעותי, ויצירת שינוי חברתי אמיתי.  

בימים אלו החברה פועלת למציאת תומכים ויצירת שיתופי פעולה, שיאפשרו הטמעה של המשחק בארגוני חינוך, והמשך פיתוח והרחבה של המשחק והמחקר הפסיכולוגי.

ניתן יהיה להתנסות במשחק במסגרת כנס האיידק, ב 30/3, בהפנינג חדשנות חינוכית, באקו פארק בחדרה. כל הפרטים על הכנס: http://idec2017.org/he/

לפרטים נוספים, ניתן לפנות לצוות החברה ב-info@insight-sparks.com

5 + 6 =

בחזרה אל הנושא:
רב-תרבותיות
רב-תרבותיות
דילוג לתוכן