מאת: מיכל גלבוע אטר, מנכ"לית שותפה במכון הדמוקרטי
למה אקטיביזם זה חשוב, ואיך זה קשור לדמוקרטיה מקומית ?

דעות ותפיסות מסורתיות, יאמרו כי תפקידה של הרשות המקומית הוא להיות ספקית שירותים לתושביה.

עמדות אלו אינן מתאימות למאה ה-21, בה אנשים רוצים להשפיע על מרחבי חיים שונים, לייצר וליזום שינויים, להרגיש שייכות למקום בו הם חיים. 

דמוקרטיה מקומית ושיתוף ציבור הם שני מושגים המציעים פתרון לתחושות אלו, דרך יצירת  שותפות עם התושבים והקשבה לצרכיהם, יצירת רלוונטיות של פעולת הרשות למה שהתושב באמת צריך,  על ידי בניית אמון הדדי בין התושב והרשות תוך ידיעה שכולם עושים כל שביכולתם למען הטוב המשותף.

מצד אחד, התושבים כבר לא סומכים בעיניים עצומות על בעלי התפקידים ברשות המקומית בה הם חיים, אך מצד שני חסרים להם ידע ומיומנויות להעמיק ולקבל החלטות, ליזום ולהיות אקטיביים במרחבים שונים.

התושבים מרגישים נתק וניכור מצד מקבלי ההחלטות ברשויות המקומיות, ואילו הרשויות המקומיות מרגישות שהתושבים “לא מבינים אותם”. ישנם הרבה מיתוסים ופחדים סביב הנושא, כמו “אם אני לא מחליט אני אאבד את השליטה”, או “הציבור לא מבין מה הוא מדבר, אין לו את הניסיון” ועוד.

הניתוק בין התושבים למקבלי ההחלטות, יוצר יחסי ספק-לקוח בין התושב לרשות, ופוגע ביכולת של התושב להרגיש שייך ולתרום.

ניתן לראות זאת גם לאחר הבחירות המקומיות, כאשר התושבים, מרגישים פעם אחר פעם שהבחירה שלהם לא רלוונטית לצרכים שלהם ועל כן מבקרים את הרשות ברשתות החברתיות ובפרהסיה. האזרחים אינם מרגישים שיש להם יכול השפעה  על הרשות ועל קבלת ההחלטות בה. הסיבה העיקרית לכך, היא חוסר השיתוף המתקיים בין הרשות לבין התושבים וקהילות המקום.

דמוקרטיה מקומית ואקטיביזם
אז איך ניתן להפוך את התושבים לשותפים?
  • על מנת להרגיש שייך למקום, אנשים צריכים להיות פעילים בו, אקטיביסטים.
  • התושבים רוצים ליזום, להביא לידי מימוש את החלומות שלהם, ואת הרצון שלהם להיות משפיעים ויוצרים בסביבה שבה הם חיים.
  • הרשות רוצה לתת פלטפורמה ואמצעים לתושבים להרים ולבצע מיזמים, לקבל החלטות מתוך שיתוף ורלוונטיות ולקיים שותפות.
ומה הקשר לאקטיביזם?

אחד מעקרונות הפעולה שחרטנו על דגלנו במכון, הוא לבנות קהילה של אנשים פעילים ושייכים. אחת הדרכים לכך היא לחבר בין הרצונות והמטרות של הרשות לרצונות של האזרחים. לאפשר לאוכלוסיות שונות לא רק לקבל שירותים יותר טובים מהרשויות, אלא גם שהרשויות יראו בהן שותפות פוטנציאליות ליוזמות ויתנו להן את הפלטפורמות השונות לעשייה. על ידי עידוד יזמות ואקטיביזם לעורר את שני הצדדים לפעול בשותפות. 

אקטיביזם זו לא מילה גסה, זו מדיניות שצריך להנחיל ברשויות ובערים, וניתן לעשות זאת על ידי כלים שונים בתחום הדמוקרטיה המקומית. אקטיביזם הוא חלק בלתי נפרד מדמוקרטיה מקומית, ויכול להתבטא על ידי פעולות יומיומיות או על ידי פרויקטים ומיזמים שונים.
הקורונה ושיתוף ציבור

דוגמא מעניינת לשילוב בין דמוקרטיה מקומית ואקטיביזם אזרחי שצלח היא תהליך שנעשה במועצה האזורית גוש עציון, ולווה על ידינו. בפרויקט זה, הכשרנו את הנהלת הרשות במועצה האזורית, לקיום תהליך שיתוף ציבור, על ידי קידום מיזמים ותכניות פעולה בשותפות מלאה עם הציבור.

כל אגף ברשות בחר ותכנן מיזם, אותו יקדם באופן שיתופי עם הציבור. מיזמים אלו מקיימים תהליך של דמוקרטיה מקומית ושיתוף ציבור בנושאי הליבה של חיי התושבים, כך שבסופו של דבר, הם ישנו את פני הרשות. התהליך נעשה דרך איתור אתגרים מתחומים שונים. לאחר הבנת הצורך והאתגר או החסם בדרך לפתרון, הוצגו תהליכים של שיתוף ציבור בהם בולטים היתרונות של הדמוקרטיה המקומית כחלק מהפתרון, נבחרה רמת השיתוף המתאימה לתהליך והונחו אבני היסוד של תכנית הפעולה המשתפת.

המכון הדמוקרטי הנחה את הנהלת הרשות, צעד אחר צעד, בבניית מהלך שלם, מקצועי, אחראי מפוגג חששות ומאפשר יצירת שותפות בטוחה עם הציבור.

המיזמים שיצאו מתוך האגפים, ברשות שליווינו, נגעו בסוגיות יום-יומיות, כמו “איך מתמודדים עם סוגיה של כלבים משוטטים”, “איך מטמיעים את נושא הקיימות והמיחזור”, “איך הופכים את עובדי המועצה לרשת חברתית מקצועית”, “איך יוצרים שייכות וגאווה מקומית בקרב התושבים” וכו’.

בכל המיזמים היה אלמנט של דמוקרטיה מקומית, שכן המיזמים נבעו מתוך הצורך המשותף שבין הרשות לציבור, ואלמנט של אקטיביזם שכן הרשות עודדה את קידום המיזמים בשיתוף פעולה עם הציבור והקהילות הרלוונטיות, בכל יישובי המועצה.

"בסוף התהליך, אנשים סיפרו שכאשר נכנסו לחדר, הם הביעו ספקנות, אך היום, לאחר התהליך, הם מבינים שזהו הפתרון לשיתוף תחושת שייכות אצל התושבים." אומרת אחת השותפות לתהליך.

זהו שינוי גדול, המצריך גיוון חדשנות ומוכנות לחדשנות בתפיסות ארגוניות, אך ברגע שלומדים לשחרר את האחיזה, דברים טובים קורים ברשויות.

כעת, המיזמים מתחילים לצאת לפועל, ובעוד כמה חודשים נפגש עם הרשות ונדע כיצד ניתן להמשיך להטמיע תהליכים של אקטיביזם ודמוקרטיה מקומית הן ברשות והן ביישובים שבתוכה. זוהי הדרך האידיאלית, היעילה והפרודוקטיבית ביותר לחיבור התושבים והפיכתם לשותפים.

אקטיביזם ודמוקרטיה מקומית

שתפ/י ב: