חלוץ כפרי מרחיבים את הפעילות

תכנית חלוץ כפרי מתרחבת, ופועלת השנה כבר בשישה כפרי נוער. מודל ארגוני, פדגוגי וחינוכי החובק את הכפר כולו

חלוץ כפרי – התכנית ליצירת מנהיגות חינוכית – נולדה מתוך פרויקט חלוץ חינוכי. התכנית החלה לפעול לפני כשנתיים בשלושה בתי ספר בכפרי נוער. כדי להטמיע תרבות דמוקרטית בכפר כולו וכדי לייצר שפה חינוכית משותפת, מתרחשת הפעילות בכלל חלקי הכפר: המשק החקלאי, המגזר הטיפולי, מחלקת האחזקה והתפעול, בית הספר והפנימייה. השנה אנו פועלים כבר בשישה כפרים.

כפרי נוער הם ארגונים מרובי “מחלקות”. כמו ארגונים מורכבים אחרים, גם בכפרים מתמודדים עם הצורך לשלב כוחות בין הממשקים השונים ליצירת שפה פדגוגית אחת שמנצלת באופן חכם את המשאבים האנושיים – הערכיים והטכניים – של הכפר.

החלוצים חוזרים אל הכפר

תכנית חלוץ פועלת ליצירת עבודה משותפת של “חלוצים” בפנימייה, במשק ובבית הספר, ולבניית קהילה. במהרה נוצרים פרויקטים שהחלוצים מובילים, רותמים ונרתמים אליהם, והעבודה המשותפת מחזקת את הקהילתיות בכפר. פרויקט כזה יכול להיות פרסום לו”ז של כפר הנוער או פרסום עלון, מעין ידיעון שבו מופיעות חדשות הכפר, וכיוצא באלו. כך איש מהחלוצים איננו מרגיש לבד, אלא חלק מקהילה המביאה בחשבון את כלל עובדי הכפר ואת התלמידים.

גם הנהלת הכפר משנה את פניה ומתחילה לפעול כגוף אחד, המציב מטרות אישיות ומשותפות. ייתכן, למשל, שהמנהלים בכפר אחד רואים בעיני רוחם את הכפר בעוד כמה שנים, ואנחנו נלווה אותם בהגשמת החלום העתידי. בכפר אחר ההנהלה עשויה לפתח מודל הערכה או תפיסת משאבי אנוש, ואנו נעזור להם להטמיעם.

עוד יום עבודה בכפר

באחד הכפרים הוחלט לטפל באופיו של יום העבודה, הנהוג בכפרים מקדמת דנא. השאלות שעלו: מה משמעותו של יום העבודה בימינו? כיצד הוא מחבר בין  ממשקי הכפר? איך אפשר לגרום לילדים להרגיש שהוא גם שלהם ולא רק ממלא את צרכי הכפר? מכאן נולדו פיתוחים שונים. “טעימה בכפר” הוא יום שבו מארחים הילדים מבקרים שהגיעו מחוץ לכפר, מקיימים סיורים, מגישים להם תבשילים מעשה ידיהם ועוד. בכפר אחר הונהגה ישיבה פדגוגית שמטרתה להעמיק ולמקצע את העבודה בפנימייה ולחבר אותה לעבודה בבית הספר. על כל פנים המבט הוליסטי ומביא בחשבון את כל תחומי הפעילות בכפר.

בתנועה מתמדת

המודל שאנו עובדים בו מתפתח כל העת ונבנה בזכות ההתנסויות הנפלאות המתרחשות בכפרים השונים. הפרויקט פועל מספטמבר 2016. השנה פעלנו בשישה כפרי נוער: ימין אורד, עיינות, בן שמן, כוכבי המדבר, חוות הנוער הציוני ואלוני יצחק. כל זאת בשיתוף המינהל לחינוך התיישבותי ובתרומה משמעותית של קרן חברת קרסו מוטורס בע”מ.