לוגו המכון הדמוקרטי

חדשנות חינוכית OUT, אלטרנטיבה ציבורית IN

בשנים האחרונות פרצו בסערה לתוך בתי הספר, אין סוף פרויקטים ותכניות המקדמות חדשנות חינוכית. כמי שלאורך שנים עסקו בקידום חינוך פרוגרסיבי במערכת החינוך הציבורית, אנו רואים בכך ברכה גדולה.

רבים מבתי הספר שאנחנו פוגשים הם מרחבים מהנים יותר עבור הילדים ועבור המורים, יש בהן סביבות למידה צבעוניות ומגרות, המורים רואים את הילדים ומקיימים איתם דיאלוג, הם יותר מעשירים ונותנים ביטוי למגוון של אינטליגנציות וסוגי לומדים.

מעטים מהם מצליחים להפוך לאלטרנטיבה, הפורצת את גבולות המערכת ומאפשרת הוראה, למידה והערכה שאינם מתיישרים עם התפיסות המסורתיות.

מעטים מהם מצליחים להפוך לאלטרנטיבה, הפורצת את גבולות המערכת ומאפשרות חוויה בית ספרית שלמה ואחרת, המותאמת לשינויים במציאות בה אנו חיים

בתכנית “אמיצים” של המכון לחינוך דמוקרטי, הפועלת בעשרות בתי ספר בארץ, שמנו לב לתופעה לצד תופעה נוספת – התגברות הצורך של הורים לשלוח את ילדיהם לבתי ספר ‘אחרים’.

החלטנו לחפש מנהלי בתי ספר אמיצים, שרוצים ללכת עוד צעד קדימה ולהפוך את בית הספר הציבורי לבית ספר אלטרנטיבי.

במה זה אלטרנטיבי?

ההבדל המשמעותי בין בית ספר של פרויקטים לבית ספר אלטרנטיבי הוא בית ספר המעניק חוויה בית ספרית הוליסטית אחרת ובו החזון הבית ספרי מתורגם לפרקטיקות בכל ההיבטים: פדגוגית, מנהלתית, סדירויות ותכנים. צוות ביה״ס מוביל שינוי על כל היבטיו החינוכיים, הארגוניים והקהילתיים. נוצרת תרבות ארגונית בית ספרית המעודדת שינוי מתמיד, תוך חיבור כל השותפים כדי לקדם תפיסה חדשנית של תפקיד בית הספר במאה ה-21 .

הספרות המקצועית מגלה שרפורמות מוצלחות התחוללו ע”י מנהלי בתי ספר ולא ע”י כוחות מבחוץ, ברור גם שלמנהל יש כוח וסמכות ליזום שינויים, ומנהלים רפורמטורים מעולם לא נבלמו ע״י הקהילה או הפיקוח.

אבל בתכנית “אמיצים” יודעים שגם מנהלים פורצי דרך ומהפכנים זקוקים לעזרה קטנה מבחוץ ולהרבה עזרה מבפנים.

שינוי אמיץ

בית ספר ציבורי אלטרנטיבי לא נוצר מטכנולוגיות חדשניות, פדגוגיות אופנתיות או שינויים שטחיים, הוא מגיע מאנשים. הלב של השינוי הוא קהילה מקצועית לומדת היוצרת חזון משותף יחד עם השותפים הרבים של בית הספר. סביב הקהילה בונים ארגון אופקי עם תשתית של שיח והסכמות ומשם ממשיכים לחדשנות ואימוץ כלים וסדירויות. זהו חזון של ארגון דמוקרטי המעודד אחריות הדדית, מעורבות חברתית ודיאלוג- רכיבים קריטיים בניהול שינויים ארגוניים.

לקראת תשע”ט, אנו מחפשים עוד מנהלים אמיצים שהמערכת הציבורית יקרה לליבם ורוצים ללכת את המייל האחרון לעבר אלטרנטיבה חינוכית רחבה ועמוקה.   

ליצירת קשר: חגית עגור הלוי, 054-4869641.

שתפ/י ב: