לוגו המכון הדמוקרטי

וזוהי רק ההתחל”ה…

בתמונה: כפיר ירקוני הזוכה בפרס מתיכון ליידי דיוויס.

“מורים היו רגילים שבכל בעיית משמעת המתרחשת בשיעור, הם מוציאים את התלמיד מהכיתה ושולחים אותו לחדר המנהלת. כאשר היה מגיע אלי תלמיד, הייתי עולה איתו חזרה לכיתה ומבקשת מהמורה לפתור את הקושי מול התלמיד, תוך שיחה אישית ודיאלוג. מובן שהם לא אהבו את זה והיו צריכים לסגל הרגלי עבודה אחרים, אבל הייתי שם כדי לסייע להם בכך, הכנסנו תרבות של צדק מאחה ואנשי צוות שהתמחו בכך ויכלו לסייע למורים”. כך סיפרה טיילור הרפר, מנהלת בית הספר של ה-Big Picture Learning ברינו, בחודש אוקטובר האחרון, לנציגי המשלחת של המכון לחינוך דמוקרטי, אשר ביקרו בבתי ספר של הרשת ברינו נבאדה ובאוקלנד.

המשלחת נסעה על מנת ללמוד מקרוב את מודל התחל”ה. המודל, בשמו המקורי  ה- Big Picture ,Learning נולד בארה”ב בשנת 1995. הוא מתמקד בפרסונליזאציה של חווית הלמידה בתוך קונטקסט קהילתי, המבוסס על התמחות מעשית בתחומי עניין של התלמיד בחברות ועסקים בקהילה. כלומר, תהליך הלמידה של כל תלמיד מונע מתשוקות ועניין אישיים, אשר מובילים אותו לבחור באיזה תחום יתמחה, למשל: ראיית חשבון, עריכת דין, חדר כושר או כל תחום אחר. המכון לחינוך דמוקרטי מהווה גוף מפעיל לפרויקט בישראל, יחד עם משרד החינוך וג’וינט-אשלים.

שנתו השנייה של המודל בישראל, החלה ב-1 בספטמבר 2017, עם תשעה בתי ספר, יהודים וערבים, בפריסה ארצית, בליווי של ארבעה מנחים נלהבים של המכון. בתי הספר ממוקמים בפריפריה החברתית גיאוגרפית ופועלים בעיקר עבור אוכלוסייה של נוער בסיכון במקומות הבאים: שלומי, חדרה, נתניה, קלנסאווה, הרצליה, תל אביב, חולון, בת ים וירושלים.

בפברואר 2018 אנו מתכננים לאתר בתי ספר נוספים אשר ישתתפו בפרויקט, כחלק מהמגמה שהחלה בשנה שעברה עם פתיחתם של 3 בתי ספר במודל התחל”ה. בתוך 5 שנים יסתיים שלב הפיילוט של התכנית במספר כולל של 16 בתי ספר, מתוך כוונה להמשיך ולפתח אותם ברמה הכלל ארצית.

סרטון המתאר את החווייה ברינו

אנו עובדים כבר משנה זו על הערכת התכנית באמצעות מכון ברוקדייל. על התוצאות ניתן כבר להעיד מסיפורים אישיים, דוגמת סיפורו של כפיר ירקוני: כפיר, תלמיד מבית הספר ליידי דיוויס התמחה בחברת הגיחון (תאגיד הביוב והמים בירושלים). כחלק מהפרויקט במקום ההתמחות הוא התנסה בפיתוח מכשיר שקשור להתפלת מים. הוא ניגש לתחרות ארצית ואף זכה בה!!

אנו תקווה כי המודל ייטמע בארץ באופן מיטבי וישפיע על נערים ונערות רבות בדרך שתשנה את חייהם ותעלה אותם על מסלול להצלחה.

שתפ/י ב: