את יפה כשאת “בדרכך”

המיזם הפמיניסטי שלנו חודר עמוק ללב

“את יפה כמו שאת” היא רק דוגמה אחת למסרים שכתבו נערות מרשת המועדוניות “בתי קדימה” בעזרת הסטודנטיות של סמינר הקיבוצים, המשתתפות בקורס לאחריות חברתית שמנחה נעמה גולדברג, מקימת מיזם “בדרכך” של המכון לחינוך דמוקרטי. המיזם מבקש לקדם שוויון חברתי וחברה דמוקרטית יותר,  דרך דיון עמוק על מגדר בקרב נשים מכל המגזרים, רקעים, מעמדות. מסייע לנשים לבחור, באופן מודע וביקורתי, בדרכן, בעולם בו אנו חיות.

״בדרכך״, הסמינר ו״בתי קדימה״

נעמה, מנהלת מיזם ״בדרכך״ במכון, מתנדבת בשנים האחרונות בארגון “בתי קדימה” – רשת של עמותת “לשובע” מייסודו של עו”ד גלעד חריש – ותומכת את קבוצת המנהלות של הארגון. הילדים מופנים למועדוניות על ידי שירותי הרווחה ומבלים את שעות אחר הצהריים במסגרת התומכת בהם ובהוריהם. המועדוניות מופעלות על ידי בנות שנת שירות (ש״ש) ומנהלות.

נעמה חיברה בין קורס מעורבות חברתית בסמינר הקיבוצים בו למדו סטודנטיות כיצד להעביר מעגלי נשים לבין “בתי קדימה”. מעגלים שיח אלו מאפשרים עבודה עם הנערות על מגוון נושאים כגון דימוי עצמי, דימוי גוף, חלומות לעתיד, מימוש רצונות, גבולות. במסגרת הקורס, כל סטודנטית העבירה 10 מפגשים באחד מ”בתי קדימה” בארץ. החוויה הייתה כל כך משמעותית עבורן עד כי כמה מהסטודנטיות מתכוונות להמשיך ולהתנדב גם בשנה הבאה.

במסגרת הקורס, הן אף פיתחו יחד עם נעמה ערכת קלפים, אותה ציירו נערות בסיכון. הערכה תמשיך לשרת ולשמש את הסטודנטיות גם בקורסים הבאים. שיתוף פעולה פורה זה העמיק את הקשר בין המכון לחינוך דמוקרטי והרשת, ונוגה חילו מנכ”לית “בתי קדימה” (בוגרת מסלול החממה ליזמות חברתית חינוכית שלנו) ביקשה תמיכה גם למנהלות שלה.

על כתפיהן הצעירות של מנהלות המועדוניות אחריות רבה, הן מבלות שם את מרבית יומן, מארחות כ-100 ילדים, מפעילות צוות לא מיומן אך נהדר של צעירים מופלאים בשנת שירות ומנהלות את כל ההיבטים הטכניים והמקצועיים – אתגר לא פשוט.

סדנת ״צ׳ופר״

בסדנת “צ’ופר” שערכה הרשת למנהלות, הנחתה מיכל בן זקן מ”בדרכך” מעגל נשים שהציף וסייע להתמודד עם הקושי, לפניו עומדת צעירה שהיא אם וגם מנהלת. ההשפעה של עבודתה על חיי משפחתה, הסטנדרט המקצועי אליו היא נדרשת והמחיר האישי שהיא משלמת על מחויבותה הגבוהה לעבודתה.

מה בהמשך?

בשלב הבא אנו רוצים להמשיך ולתת כלים לש”ש עצמם. אנו מבינות שתמיכה במעבר לגיל ההתבגרות בקרב הנערים והנערות של “בתי קדימה”, כאשר המודלים הנשיים והגבריים לא מיטביים, הוא קריטי.  

כיום אנו נמצאות בחיפוש של מימון לפרויקט זה ונשמח לכל עזרה.

לפניות: naamag@democratic.co.il

עוד מידע באתר