לוגו המכון הדמוקרטי

“Better Together” – “מוטב יחדיו” – על משילות משתפת בממשלת דרום אוסטרליה

ממשלת דרום אוסטרליה והעומד בראשה האמינו שניהול מדיניות ציבורית, המשתפת את כלל בעלי העניין, לא רק מעלה את רמת האמון של הציבור במנהיגיו, אלה מייצרת תוצרים חברתיים טובים יותר. אמונה זו הביאה להשתתפותיות מסיבית.

מאת תומר גקלר

משילות משתפת היא מדניות המייצרת סדירויות קבועות המשתפות את הציבור במגוון של החלטות

המושג משילות משתפת מתייחס לתפיסה דמוקרטית ופוליטית, אשר מקדמת השתתפות ציבורית ישירה בפורומים שונים של קבלת החלטות. בעוד ששיתוף ציבור הוא אירוע נפוץ יחסית ומתייחס לאירוע או מספר אירועים בהם משתפים את הציבור בהתייעצות או בקבלת ההחלטות, משילות משתפת היא מדניות המייצרת סדירויות קבועות, המשתפות את הציבור במגוון של החלטות.

במסגרת מסענו, בתחום המוניציפאלי במכון לחינוך דמוקרטי, למציאת מודלים שיתופים המחזקים תרבות דמוקרטית, נתקלנו במקרה לגמרי בתכנית “מוטב יחדיו” (better together) . “מוטב יחדיו” היא תכנית שמופעלת על ידי ממשלת דרום אוסטרליה,  מתוך אמונה אמתית שניהול מדיניות ציבורית, המשתפת את כלל בעלי העניין, לא רק מעלה את רמת האמון של הציבור במנהיגיו , אלה מייצרת תוצרים חברתיים טובים יותר.

מעבר לאג’נדה ולמילים היפות, מה שבאמת מרשים בתכנית הוא רמת היסודיות בתהליכי התכנון  והשיתוף לאוכלוסיות מגוונות. האתר של התכנית עמוס במסמכים פרקטיים להפליא המאפשרים לכל עובד ממשלתי המעוניין בכך להתחיל לעבוד. במקביל לאתר bettertogether המיועד להכשרת אנשי ממשל, מפעיל הפרויקט את אתר yoursay שהוא למעשה פלטפורמה אינטרנטית המאפשרת תהליכי שיתוף בקנה מידה רחב.

לאחר שיטוט מסיבי באתר לא התאפקנו ופנינו למנהלי התכנית במייל. התגובה המהירה של גייל מנהלת התכנית נתנה לנו חיזוק לתחושות המקדימות שלנו. בשתי שיחות ארוכות ששוחחנו איתה, גילנו שבסופו של דבר מדובר ב-14 אנשי צוות שמפעילים את התכנית כולה לאורך ארבע השנים האחרונות. מספר מצומצם זה לא הפריע להם לקבוע יעד שיתוף של 60,000 תושבים בהחלטות ובפרויקטים ממשלתיים שונים.

רמות השיתוף נקבעות על ידי מקבלי ההחלטות ואנשי המקצוע בכל תחום ותחום על פי ציר ה-IAP2, המגדיר את רמת ההשתתפות של הציבור בתהליך

רמות השיתוף נקבעות על ידי מקבלי ההחלטות ואנשי המקצוע בכל תחום ותחום על פי ציר ה-IAP2, (המגדיר את רמת ההשתתפות של הציבור בתהליך), לכל רמת שיתוף ישנם שלבים ומדריך כתוב שמסייע לאנשי המקצוע כיצד ובאיזה אופן לבצע את שיתוף הציבור.

אחד הנושאים הבולטים שעלה בשיחה עם גייל הוא הצורך במחויבות של המנהיגות המקומית לתכנית. במקרה האוסטרלי, האישיות העומדת מאחורי הקידום של תפיסת המשילות המשתפת היא ראש ממשלת דרום אוסטרליה  Jay Weatherill שהוביל רפורמה ממשלתית לקידום השתתפות הציבור בהחלטות ממשלה וחיזוק החברה האזרחית.
בסרטון המצורף תוכלו להתרשם מנאומו המציג את התכנית.

ומה אצלנו בביצה? המפגש עם תכנית better together  עורר בנו השראה גדולה ועזר לנו לבחון ולשכלל.את כלי העבודה שלנו בפיתוח מודל למשילות משתפת ברמה המוניציפלית. בימים אלו ממש אנחנו בעיצומו של קמפיין מוניציפלי המפגיש אותנו עם ראשי ערים המעוניינים לבחון פיתוח של מודל דומה בעירם. נשמח לספר על המפגשים בפסיק הבא.

ראש ממשלת אוסטרליה מספר על הפרוייקט

שתפ/י ב: