לא תאמינו מה מצאנו מקפץ בערבות אוסטרליה…

תחום רשויות במכון נכנס לאחרונה לשיתוף פעולה פורץ דרך עם ממשלת דרום אוסטרליה בתחום משילות משתפת.

בשנתיים האחרונות אנחנו עסוקים בפיתוח מודל של משילות משתפת לרשויות. הרעיון פשוט, לכאורה: סיוע לרשות לנהל את מערכת היחסים שלה עם התושב בצורה שתאפשר למגוון ולעושר האנושי לקדם יחד את הרשות. והביצוע? אתם מבינים לבד כמה זה קשה…..

בתוך תהליך הפיתוח של הצוות, התגלגלנו לאחרונה למודל מפתיע שמפעילה ממשלת דרום אוסטרליה.

Better Together

התכנית הממשלתית  Better Together הוקמה ב-2013 כתוצר של רפורמה שבוצעה ע”י הממשלה במטרה ליצור מעורבות של האזרחים בהחלטות המשפיעות על חייהם.  התכנית פועלת יחד אתם כדי לזהות בעיות, למצוא פתרונות, לשתף רעיונות, מומחיות ותבונה וכדי לבחון הזדמנויות חדשות. התכנית בונה תשתית לשיתוף יעיל בין הממשל לאזרחי דרום אוסטרליה.

מגיירים את התכנית

התרשמנו מאוד מאתר התכנית המציג עקרונות ליצירת משילות משתפת יחד עם מגוון של כלים ודוחות, המאפשרים לעקוב אחר יישום המודל. יצרנו קשר ראשוני עם מנהל התכנית ובשיחה טלפונית ארוכה בחנו אפשרויות לשיתוף פעולה.

התרשמנו מאוד מכך שמאחורי העומק והידע הנרחב עומדים בסה”כ כ- 14 אנשי צוות ושלמרות גילה הצעיר, הצליחה התכנית להגיע לרמות שיתוף מרשימות בקרב הציבור. הנהלת התכנית שמה לה ליעד להביא לשיתוף פעיל של 60,000 איש בשנה בתכניות השונות אותה היא מפעילה.

בקליפת אגוז

הפרויקט מגדיר שישה עקרונות מרכזיים פשוטים לכאורה  ליצירת משילות משתפת איכותית :

●        עיקרון 1 – אנחנו יודעים מדוע אנו משתתפים

●        עיקרון 2 – אנו יודעים את מי לשתף

●        עיקרון 3 – אנו מכירים את ההיסטוריה

●        עיקרון 4 – אנחנו מתחילים ביחד

●        עיקרון 5 – אנו אמתיים

●        עיקרון 6 – אנחנו רלוונטיים ומעורבים

מקפצים קדימה…

מחוזקים מהמודל האוסטרלי ומהקשר שנוצר, מצוידים בניסיוננו רב השנים בהטמעת שינויים במערכות חינוך וקהילה יישוביות, אנו עובדים היום על פלטפורמה דיגיטלית שתתמוך במהלכים דומים ברשויות ישראליות.

אנו מחפשים כיום רשויות שרוצות להתנסות בהטמעה של תפיסת משילות משתפת בתחומים ובאתגרים השונים המעסיקים את הרשויות. רשויות ראו הוזמנתם.

https://www.youtube.com/watch?v=BT-QoM1NQbI

תומר גקלר – רכז קהילה בתחום המוניציפלי.