לוגו המכון הדמוקרטי

כנס חלוץ התשיעי
מה זה משנה?

בשבילך

פיתוח תוכנית חונכות אישית בתהליך של שותפות, אמון ושייכות

חיה בן סימון | אולפנת אמי”ת חיפה-על יסודי

“בשבילך” היא תכנית לחונכות אישית שנמצאת בתהליכי גיבוש, חלק מהתבוננות רחבה יותר – איך להגביר את חווית השייכות והשותפות במעגלים השונים באולפנה. את התהליך מוביל צוות מוביל שינוי. בשבילי, התהליך התחיל במייל שמנהל האולפנה שלח בתחילת השנה לכל הצוות – ובו הזמנה פתוחה להצטרף לצוות מוביל שינוי ולהשפיע על הקורה באולפנה. אני לא מחנכת, וראיתי בכך הזדמנות להרחיב את ההשפעה שלי באולפנה.

הצוות המוביל מורכב מחמשת חברי צוות הניהול ועוד 3 מורות שבחרו להצטרף, ביניהן- שתי חלוצות.
הדרך שעברנו מתחילת השנה כוללת – בירור אישי וחוויתי, יצירת שפה, מיקוד במטרה ובערכי הליבה, פיתוח כיוונים להגברת השייכות והשותפות (פיתחנו רעיונות ל- 8 יוזמות נהדרות!) וחשיפת התהליך לכלל חדר המורים.
את הסדנה לחדר המורים פיתחנו ביצירה משותפת וגם העברנו אותה בשותפות מלאה. הסדנה היתה חגיגה של “ביחד” וכולם נתנו יד, החל מבניית התכנים, הכנת החומרים ועד בישול מרק… הי”בניקיות התגייסו לצילום סרטון והשקענו בפרטים – קטנים כגדולים.
לאחר שיתוף חדר המורים והקולות ששמענו – כבר היה ברור יותר איזו יוזמה צריך לקדם ולשים עליה את מלוא האנרגיה – תכנית “בשבילך”.

כיום אנו בפתחו של התחלת פיילוט. החונכות תתחיל השנה עם בנות י’. החונכות שבחרו להצטרף לפיילוט הן תשע מורות מקצועיות ושלוש מזכירות האולפנה האהובות. ואיתן נצא לדרך, לעצב יחד את התכנית ולבנות קשרים אישיים.

תובנות שעלו בסדנה- התהליך של הצוות המוביל, הוא עצמו מבטא פדגוגיה ומערכות יחסים, בונה שייכות ושותפות, מבוסס על אחריות ואמון. שווה לשקף אותו לתלמידות.

וקצת טיפים שקיבלנו בסדנה- ללמוד ממודלים של חונכות שקיימים בבתי”ס דמוקרטיים, לייצר לקבוצת החונכות חוויה משותפת של למידה-חניכה-יצירה, של ביחד וקשר אישי. לצאת ללמוד בחוץ, לבקר ולהיפגש. לברר עם התלמידות מה הצורך, מה הן רוצות. לשמור על עקביות!

למידע נוסף – מוזמנים לדבר איתי – חיה, חלוצה – haya_ku@walla.com

שתפ/י ב: