לוגו המכון הדמוקרטי

כנס חלוץ התשיעי
מה זה משנה?

“ככה בדיוק כמו שאני”

מילים הן שיקוף הלב. ומה עם תעודות? מה עם הערכה? איך הופכים את התהליך לדיאלוג מקדם ומצמיח?

עידן אייל | קשת התקווה – יסודי

בסוף שנות ה-60 יצאה לאקרנים סדרה בריטית בשם “האסיר”. העלילה מתרחשת באי שהוא למעשה בית כלא אליו מגיעים סוכני ביון פורשים במטרה להוציא מהם מידע רגיש. במהלך הפרקים מתמודד אסיר מספר 6 בקרב פסיכולוגי עיקש מול שוביו ומול עצמו כאחד. אובדן הזהות והיחודיות הטמונה בכל אחד מאיתנו, מאבדת את מקומה לטובת מספר והאסיר בין שלל נסיונותיו לברוח מהאי צועק בקול גדול שוב ושוב  “I am not a number, I am free men”

מה אנחנו כמורים  ומחנכים אומרים כשאנחנו ממספרים כל ילד וילדה? מה הם חושבים לעצמם? על מה המספר 80 בחשבון בעצם מעיד? איזה הזדמנות לשיפור ולמידה יש בו? האם בחיים  האמיתיים, בעבודה, בזוגיות אנחנו ממספרים וממוספרים תדיר?

אני מחנך בקו’ (יחד עם חני, מורה דתיה) כיתה ד’ בבית ספר “קשת התקווה”. מדובר בבית ספר קטן (כ-150 תלמידים) השייך לחמ”ד. לפני כ-4 שנים החל בית הספר  בשינוי עמוק והפך לבי”ס משלב – חילונים ודתיים. ביה”ס מלווה ע”י צו-פיוס  וחלוץ חינוכי כאחד תוך שהוא מוביל תהליכי שינוי, חדשנות פדגוגית והתאמה לקהילת ביה”ס המשתנה והצומחת.

תהליך העבודה, גם ביננו וגם בתוך הכיתה התממשק עם תהליכים עמוקים שמתרחשים בכיתה. היה ברור לנו שאנחנו רוצים להוביל הערכה דיאלוגית שבה יש לילד מקום וחשיבות. היה לנו ברור שככל שנהפוך את ההערכה הזו לשלהם, ככל שנשתף אותם ונעביר להם את האחריות כך היא תהיה בעלת משמעות גדולה יותר.  יצאנו אם כן למסע לא פשוט של חיפוש ודיאלוג שהוא בראש ובראשנה ביננו המחנכים. הבאנו המון רעיונות, הדפסנו לא מעט חומרים, שינינו, הוספנו, גרענו, שילבנו, הסתכלנו על תעודות שונות והערכות ובסופו של דבר בנינו תעודה שלטעמנו משקפת לא רק את הילד והילדה אלא גם את החיבור והסינטזה בין העולומות השונים.  

בדיוק בדיוק כמו שאני ככה זה טוב | שי אור

התעודה הורכבה משישה דפים  שזימנו עבורנו אפשרות יקרה מפז להכיר ולפגוש אחד את השני במקומות שונים ומגוונים. הילדים כתבו לעצמם תעודה, קבעו ידעים וציפיות, הביעו משאלות ובקשות. בסופו של התהליך, אל מול ההורים חתמנו (אנו המחנכים, התלמיד וההורים) על סוג של חוזה בו לכולנו יש חלק ומשמעות. השיח ביום ההורים היה מרתק, הילדים היו מועצמים והתגובות היו מרגשות.

התעודה הזו היא הזמנה פתוחה לשיח, לדיאלוג פנימי של הילד/ה עם עצמו וחיצוני איתנו המחנכים וההורים. היא חושפת מגוון רחב של פנים מאישיותו של הילד, מעולמו הפנימי. היא רפלקטיבית ומתמשכת ומאפשרת דיוק אישי.

למידע נוסף – מוזמנים לדבר איתי – עידן, חלוץ: idaneyal@yahoo.com

שתפ/י ב: