לוגו המכון הדמוקרטי

פותחים שנה ב DemocratEx

מערך הסדנאות 2016-2017 של המיזם החדשני שלנו, המביא מתודולוגיות מרתקות מכל העולם, שיכולות ליצור שינוי תרבותי עמוק בארגונים וקהילות ולסייע במעבר מאגו לאקו, יצא לדרך!

במסע של המכון לקידום אורח תרבות דמוקרטי המבוסס על דיאלוג בין אנשים וקהילות, שותפות והשתתפות, קשרי פרט וקהילה ואחריות חברתית פעילה, הרגשנו שכלי ההנחיה והעבודה שלנו מוגבלים. לא הצלחנו לעבוד טוב עם קבוצות גדולות, הרבה פעמים החוויה הייתה שרוצים להגיד הרבה ואף פעם אין זמן לכולם, שהתהליכים הם דיבורים אין סופיים ולא מקדמים.

מתוך הביקורת הזו, יצאנו לחפש. חיפשנו כלי הנחיה אחרים. בהתחלה גילנו שהכלים שיש לנו מעולם הלמידה ממש טובים לתהליכים ארגוניים – למידה מבוססת פרויקט, למידה מבוססת מקום, למידה בניהול עצמי, התחלנו להשתמש בהם על עצמנו ועל המורים והסטודנטים – זה עבד! ימי ההכשרות הארגוניים שלנו הפכו לכיפיים, אפקטיביים, מעשירים, נתנו במה ליותר ויותר עובדים של המכון.

במקביל, בתחום המוניציפאלי במכון, שהוא כר נרחב לעבודה בחיבור בין מחזיקי עניין שונים, התפתחו כלים לשיתוף ציבור בתחום הקהילתי חינוכי.

ואז יצאנו החוצה, לעולם. המכון אירח סדנאת AoH ודרך הגישה הזו להנחיה, גילינו שפה ועולם שלם של מתודולוגיות שכולן מבוססות על מנהיגות השתתפותית.

מה זה מנהיגות השתתפותית?

גישה להנחיה ולארגון המבוססת על ההנחה שמי שמושפע צריך לקבל הזדמנות גם להשפיע. שהופכת את הסדר הקיים, המנחה/מנהל לא מרצה ומסביר ואינו בעל השליטה על מה שקורה, אלא המשתתפים, המנחה/מנהל יוצר עבורם מיכל או מרחב שבו הם יכולים להשיג את המטרות שלהם יחד.

מערך הסדנאות – חלקים שיוצרים שלם

המערך שאנחנו מביאים הוא סל כלים, עשיר ומלא. מנחים מעולים בעיקר מאירופה, חלקם ישראלים שחיים שם, כך שמתאפשרות סדנאות בעברית. אנחנו בודקים את הסדנאות לפני שהם מגיעות ומכוונים את כל המנחים למתן כלים פרקטים, כך שביום שאחרי כל משתתף יוכל ליישם בארגון שלו.

בנוסף פיתחנו כלי של המכון לעיצוב תהליכים השתתפותיים. כל פעולה הנחייתית או ארגונית שאני רוצה לעשות ולשתף בה אחרים, לרתום אותם לעשייה ולהיות מאוד אפקטיבית אני יכולה לעצב בכלי הזה.

זה כלי גנרי שבתוכו אני יכולה לשלב מתוך מגוון המתודולוגיות של DemocretEX.

חוויה משנת חיים

זאת התגובה שאנו מקבלים מהמשתתפים שבחרו להשתתף באחת הסדנאות הארוכות שלנו, 3 ימים של צלילה לתוך מתודלוגיה שהיא גם חוויה של תרבות ארגונית אחרת. הסדנאות מבוססות על מגוון, משתתפים מארגונים שונים (מהמגזרים השונים: ציבורי, עסקי, שלישי, ועסקי חברתי), כך שחלק ממה שנוצר זה נטוורק.

ויש לנו “מכורים”, קהילה שנוצרת של משתתפים שחוזרים לסדנאות נוספות.

את הכלים שלומדים בסדנאות כבר מיישמים בארגונים שונים גם עסקיים ובעיקר מהמהגזר השלישי.

השבוע סיפר אחד המשתתפים בסדנת ה Dragon Dreaming ביולי האחרון שהתנסה בכלי עם קבוצת עבודה: “התהליך מהנה הרבה יותר, בעיקר כי הוא מצליח לעקוף התנגדויות וענייני אגו מבלי למחוק או לבטל דעות של אחרים. ההקשבה גבוהה יותר והתוצרים מדוייקים יותר”

בתהליך שעשינו עם הכלים בעיר בדרום בקיץ 2015, תוכננו 3 פרויקטים עירוניים בתחום הסביבה והחינוך במהלך יומיים בלבד. כל הפרויקטים יצאו לפועל במהלך השנה האחרונה.

הכנסו והתרשמו ממערך הסדנאות וצרו קשר עם שני לקבלת מידע נוסף

שתפ/י ב: