מוזיאון סיפורי חיים כמרחב למידה עירוני

כתבה: עדי ויניצה

מוזיאון תמונות חיים בבית הספר לאמנויות נווה נאמן בהוד השרון הוא מוזיאון המספר את תולדות שכונת נווה נאמן

שכונת נווה נאמן, וכן בית הספר הממוקם בה, הוקמו בשנת 1951. סיפור השכונה הוא למעשה סיפור תולדות היישוב היהודי בארץ בשנות החמישים – תקופה שבה גלי עלייה רבים מגיעים לארץ.

בשנת הלימודים תשע”ד הפכו בית הספר נווה נאמן וארבעה בתי ספר נוספים בעיר לחלוצים פדגוגיים עירוניים וקיבלו על עצמם לממש את חזון הפדגוגיה העירונית הייחודית – למידה מבוססת מקום.

תהליך בירור מעמיק של צוות היגוי בית ספרי בהנחיית עדי ויניצה, מנחה מהמכון לחינוך דמוקרטי, העלה כי בארכיון העיר לא קיים כמעט מידע על אודות שכונת נווה נאמן.

בית הספר נווה נאמן וקהילת תלמידיו והוריהם חברו יחד כדי להחזיר את שכונת נווה נאמן למפת ההיסטוריה המקומית, והקימו בכוחות משותפים, במקלט נטוש בחצר בית הספר, מוזיאון המדמה פנים בית מתקופת הקמת השכונה. ב”בית” חללי מגורים המדמים חדרים, וכל חדר מייצג תחום תוכן שנחקר ונלמד: חדר הילדים מייצג את החינוך בשכונה; חדר המגורים, שבו ניצב שולחן השבת, מייצג את הדת והמסורת בשכונה; וכדומה.

תשתיות המוזיאון ושלל הרהיטים והפריטים המוצגים בו הם תוצאה של עבודה בית ספרית וקהילתית מאומצת שבבסיסה פעולות התנדבות ותרומות. במוזיאון גם שלטי מידע וכרטיסיות המספרות את סיפורם של חפצים תקופתיים, פרי תחקיר של תלמידים, מורות והורים.

המוזיאון הווירטואלי מזמין אתכם/ן לבקר במוזיאון תמונות חיים ולצאת למסע העובר דרך 20 תחנות המיוצגות על-ידי 20 תמונות שצולמו במהלך השנים תשע”ג-תשע”ה, שבהן נהגה, תוכנן ונבנה המוזיאון. ביקור במוזיאון הווירטואלי יאפשר לכם להתרשם מתהליך הקמתו וללמוד על המהויות הפדגוגיות שעמדו מאחוריו.

צפו בסיפור תולדות שכונת נווה נאמן במוזיאון הווירטואלי שהוקם על ידי התלמידים.