לוגו המכון הדמוקרטי

תמיד רצית לשנות את בית ספר?
בוא נצא לדרך!

תוכנית אמיצים לא קיימת במכון, יתכן ובעתיד נחזיר אותה לפעולה.
נכון להיום קיימת תוכנית להקמת בתי ספר. 

לפרטים נוספים אודות התוכנית, הכנסו לקישור >>

בשוּתף – הורים ומורים עובדים יחד

כאשר מנסים להניע תהליכי שינוי בבתי הספר, פעמים רבות שוכחים את ההורים – גורם מרכזי בפוטנציאל ההצלחה של המהלך. בכוחם של ההורים ליצור חסמים או להזניק את בית הספר קדימה.

הרעיון שמאחורי אמיצים

בית הספר הוא זירת מפגש. בזירה זו נפגשים גורמים רבים – לחלקם מטרות משותפות ולחלקם מטרות מנוגדות זו לזו. אנו פועלים כדי ליצירת תשתית של שיח והסכמה בין כלל הגורמים. תשתית בונה המרככת את הקונפליקטים ומניעה את כל הגורמים לעבוד עם הצוות החינוכי ולהזדהות עם מטרותיו החינוכיות.

הכלים שפיתחנו בונים מנהיגות שטח רחבה ומעודדים יצירה משותפת, שיתוף חכמה וחיבור למען מטרות משותפות. אנו מאמינים כי דיאלוג מקדם אחריות הדדית ומעורבות חברתית הוא המפתח לשינוי.

תוכנית אמיצים מושתת על תפיסות דמוקרטיות עמוקות של דיאלוג ושותפות שמתוכן נגזרות פרקטיקות הוליסטיות, המתייחסות לכלל המערכת. אנו מציעים שינוי עמוק שינוי תפיסתי שעושה מהפכה של ממש בדרכים שבהן צוות בית הספר וההורים עובדים יחד ומתקשרים זה עם זה.

למי זה מתאים?

אמיצים מתאימה למנהלי בתי ספר המתחילים או נמצאים כבר בתהליכי שינוי מתקדמים ומזהים את חשיבותה של מעורבות ההורים במהלך, למנהלים הרוצים לנטרל מחלוקות המטרפדות התקדמות או מכירים בהורים ככוח מניע ותומך שיסייע להם להצמיח את בית הספר.

התכנית מתאימה גם למנהלים הרוצים להתקדם לשלב הבא ביחסים ולבנות בסיס של אמון והנהגה המשותפת להורים ולצוות החינוכי מתוך ההבנה כי בסיס כזה ישפר את מצבו של בית הספר וישפיע לחיוב על הישגי התלמידים.

איך זה עובד?

שיתוף ההורים הוא תהליך השתתפותי שבו נבנית בהדרגה מנהיגות המשותפת להורים ולצוות המקצועי. המשתתפים, בליווי המכון, חוקרים את הצרכים השונים של הקהילה ואת הנכסים הארגוניים ויוצאים למסע של למידה. מודלים קיימים בארץ ובעולם משמשים מקור השראה.

הלמידה והיצירה, המשותפת להורים ולמורים, נוגעת בלב העשייה של בית הספר – במודל הפדגוגי, בתפיסה הקהילתית של בית הספר ובמרכיבים נוספים.

בסופו של התהליך נבנה מסמך הבנות, הסכמות ועקרונות פעולה. התהליך מלווה בבניית צוות היגוי מתוך הקהילה.

מסע למידה משותפת

U

חקירת צרכים ונכסים

Z

בניית מנהיגות משותפת

]

יציאה משותפת לדרך

i

בניית מסמך הבנות

הקמת צוות היגוי

רוצים עוד מידע? פנו אלינו

יתרונות תכנית אמיצים

  • זהות מטרות: מסמך הבנות, הסכמות ועקרונות משותף להורים ולצוות החינוכי
  • ערוצי שיח בונה: כלים דיאלוגיים לקבלת החלטות משותפת ואפקטיבית בעתיד
  • הנעת תהליכים: הפיכת ההורים לשותפים לדרך התומכים גם בסביבה הביתית
  • הישגים גבוהים: השיתוף הוכח כמוביל לשיפור מצבו של בית הספר והישגי תלמידיו
  • אמון בצוות החינוכי: טיפוח גישה אפקטיבית, זהות מטרות והבנה למהלכים
  • שביעות רצון: שיתוף יוביל לשביעות רצון מן התוצרים מצד כל הצדדים

מדוע אנחנו?

למכון לחינוך דמוקרטי ניסיון עשיר בעבודה ברשויות מקומיות, בהקמת ערי חינוך, בפיתוח תכניות חינוך אסטרטגיות לשילוב חינוך וקהילה ובהטמעה של מודלים חינוכיים בבתי ספר קיימים. אנו ידועים בהובלת תהליכי עבודה של חשיבה חינוכית בלתי פורמלית מרעננת, מובילים דרכי עבודה מקוריות וגדושים בידע נרחב בפיתוחים חדשנים.