לוגו המכון הדמוקרטי

חלוץ חינוכי

חלוץ חינוכי הינה תכנית המאתרת ומכשירה אנשי חינוך איכותיים לניהול ולתפקידי מנהיגות בבתי ספר בפריפריה החברתית גיאוגרפית בישראל.

התאמת מערכת החינוך למאה ה-21 היא אתגר חברתי ומשותף, היא מצריכה תיאום, אמונה ובעיקר מנהיגות חינוכית מקצועית, חזקה ובעלת חזון. מנהיגות חלוצית של אנשי חינוך בעלי מוטיבציה, המכירים באתגרים ובעלי יכולת לעמוד בראש המחנה ולהנהיג את השינוי המתבקש. תוכנית חלוץ חינוכי הוקמה מתוך רצון להצמיח את שדרת המנהיגות הזו.

על תכנית חלוץ

פיתוח מנהיגות חינוכית בתכנית

פיתוח המנהיגות של התוכנית מבוסס על תפיסת Training Job On . לתפיסתנו, המפתח להכשרת מנהל ומנהיג בית ספרי טמון בשילוב בין הידע האקדמי, הידע המקצועי והעבודה המעשית. ההכשרה נעשית תוך עיצוב מתמיד של הזהות החינוכית. במהלך שנות התכנית מלווה התפתחות החלוץ במימדים הבאים:
  * מימד “ארגון וניהול”
  * מימד “מערכות יחסים”
  * מימד “פדגוגיה”
  * מימד רעיוני מבוסס על עקרונות תרבות דמוקרטית

התוכנית מכשירה את החלוצים בתהליך חמש שנתי, המורכב משני שלבים:

שלב הכשרה למנהיגות חינוכית, בן שלוש שנים: המשימה בשנים הללו היא ללוות את החלוץ ולאפשר לו להתפתח כסוכן שינוי פנים בית ספרי, איש חינוך יזם ומוביל בתוך בית הספר בפרט, ובמערכת החינוך בכלל. שנה ראשונה – שנת קליטה לבית הספר ולפרופסיה. שנה שניה ושלישית – פיתוח כיזם ומוביל בית ספרי

שלב התמחות במנהיגות חינוכית, בן שנתיים: המשימה בשלב ההתמחות היא לפתח את החלוצים המתקדמים, בשנים 5-4 , כשכבת מנהיגות דמוקרטית בית ספרית המשפיעה באופן מערכתי. הכניסה לשלב ההתמחות מותנית בהמלצת מנהל ביה”ס והמנחה.

מפגשי חשיפה 2018 

החלו המיונים לשנת הלימודים הקרובה

טופס הגשת מומעדות

טופס הגשת מועמדות – יש למלא רק לאחר השתתפות במפגש חשיפה

רקע על תכנית חלוץ

חלוץ חינוכי

טופס הרשמה – תכנית חלוץ חינוכי

טופס הרשמה למנהלי בתי"ס המבקשים להצטרף לתכנית

סרטון על תכנית חלוץ

כתבות על תכנית חלוץ ממגזין המכון

חלוץ

חלוצים 2017: כיצד מכשירים את הדור הצעיר של המנהיגים החינוכיים לשנות את פני מערכת החינוך הישראלית?

שתפ/י ב:

מה מתערבב בתכנית חלוץ

ההפרדה לזרמים חינוכיים, יוצרת הפרדה מובנית בין הילדים ואנשי החינוך באוכלוסיות השונות בחברה הישראלית - פשוט לא נוצרות נקודות מפגש. לאחרונה, עם כניסתם של בתי ספר וחלוצים מהמגזרים השונים לתכנית חלוץ חינוכי, החלה מתרקמת לנגד עינינו תופעה מעניינת. אז החלטנו לקחת אותה צעד...

מדברי חלוצות/ים ומנהלות/י בתי ספר על תכנית חלוץ

“בזכות הליווי המקצועי של אנשי המכון התאפשר לי להגשים את עצמי בבית הספר ולהגיע לתפקיד מרכזי תוך זמן קצר מאוד. התכנית שומרת עליי ועוטפת אותי באמונה שאני בדרך הנכונה, היא מכוונת אותי ברמה המקצועית וברמה האישית.”

(ינה נכט, חלוצה שנה חמישית, מחנכת ורכזת פדגוגית בבית חינוך אישי גורדון בת ים)

“תכנית חלוץ נותנת לנו רוח גבית בהיבט המקצועי, הרגשי והכלכלי ומהווה מנוף לקידום תהליך השינוי בבית ספרי. ללא התכנית לא היינו פורצי דרך בעיר חיפה”

(שרון עיטה, מנהלת בי”ס פיכמן, חיפה)

“תכנית החלוץ עבורי היא הזדמנות עבור אנשי חינוך המאמינים ביכולתם להשפיע. התכנית מפתחת ומקדמת אנשי ונשות חינוך לחשוב מחוץ לקופסה, לקחת אחריות ולמצוא את המנהיג הקיים בתוכם”

(איסי יצחקוב, חלוץ בוגר התוכנית, מחנך ורכז חונכות בבי”ס יחד, חולון)

“הרוח הגבית שנותנת תכנית החלוץ, בצד העוגנים והבירור עם קבוצת המנהלים כקבוצת תמיכה וכשותפים לדרך, מייצרת עבורי ועבור ביה”ס רשת של עשייה, דיבור משותף, דיאלוג ובעיקר סוללת נתיב של תקווה, אמירה ודרך חינוכית חדשה”

(יפית גרין, מנהלת בי”ס גבעת גונן, ירושלים)

“התכנית מאפשרת לי קפיצה עם מצופים למים העמוקים, ורוח גבית שמסייעת בחתירה לעבר הגשמת החזון. “

(מיכל גרייבסקי, בוגרת התוכנית, מחנכת ורכזת פדגוגית, תיכון דור הרצליה)

“תכנית חלוץ נותנת לי הזדמנות לחבר מנוע דחף לשינוי הבית ספרי שאני רוצה לקדם, ולצרף לבית הספר קבוצת יזמים חינוכיים ערכיים שבאו לחינוך מתוך שליחות”

(סני כרמלי, מנהל תיכון אורט גאולה, ת”א)