לוגו המכון הדמוקרטי

המכון לחינוך דמוקרטי!

דביקי9םמ חדשים שנכתבים

איך הופכים שונות להזדמנות? איך מצמיחים טוב משותף במקום בו יש קיטוב וניכור? איך בונים הסכמות?

איך יוצרים מהחלקים שלם אחד גדול?

את זה אנחנו במכון לחינוך דמוקרטי מחפשים, בכל דבר:

אנחנו קוראים לזה אורח חיים דמוקרטי, הוא מעודד ילדים ומבוגרים להפוך לפעילים בכל מישורי החיים, לבטא את מגוון הקולות הייחודיים שלהם ולהפוך אותו לחוסן חברתי, קהילתי וארגוני.

תחומי פעילות

אנחנו פועלים במערכות החינוך והקהילה בישראל ובעולם כ-20 שנה, מלווים תהליכי צמיחה ומסייעים לראשי רשויות, מנהלי מערכות חינוך וארגונים להתניע תהליכי צמיחה ושינוי המבוססים על אורח חיים דמוקרטי – קהילה ערה, מעורבת ופעילה הפועלת באקלים של דו שיח. אנו מאמינים שהטמעת התנהגויות דמוקרטיות במגזרים השונים ויצירת מפגש בין מגזרים, יביאו להקטנה בקיטוב ובסקטוריאליות של החברה הישראלית ויפחיתו את האלימות בתוכה. אנו הופכים ידע, פדגוגיות וטכנולוגיות חברתיות חדשניות לכלים מעשיים שמניעים תכניות חינוכיות, חברתיות ותרבותיות. readmore

אנחנו מאמינים שדמוקרטיה היא לא רק הצבעה בקלפי פעם בארבע שנים. שאורח חיים דמוקרטי אמיתי מעודד אנשים להיות פעילים בקהילותיהם ולהביא את עצמם לידי ביטוי על הדרך. שאורח חיים כזה מעודד השמעת דעות מנוגדות ומאפשר חיים משותפים מתוך מגוון ושונות.

לכן, אנחנו מעודדים, בכל פעילות שאנו עושים:

כלים פדגוגים

דמיינו ילדים שאוהבים ללכת לבית ספר, ילדים שבאמת נהנים ללמוד. מסתבר שזה חלום אפשרי. החלום הזה מתרחש היום בלא מעט מקומות במערכת החינוך הישראלית. אנחנו עוזרים למנהלות ולמורות, העומדות בחזית, להתאמן ולהטמיע דרכי הוראה אחרות. יש לנו מבחר של פדגוגיות דמוקרטיות, חגיגה אמיתית: למידה מבוססת מקום, פרויקט, שאלה, בעיה, למידה עם מנטורים, ניהול עצמי, מרחבי עצמאות ועוד כמה שעוד לא המצאנו… בהדרכה של כל הפדגוגיות הללו אנו תומכים במורה ורואים בה אשת מקצוע המעצבת את תהליכי הלמידה ומהווה מנהיגה חינוכית.

readmore

כלים להנחייה ועבודה

ומה קורה עם המבוגרים? דמיינו עבודת צוות טובה, מקום בו התחרותיות מפנה מקומה לצמיחה הדדית, מקום בו חכמת ההמונים באמת מסייעת לארגון לצמוח. אז בשביל המבוגרים יש לנו טכנולוגיות דמוקרטיות חדשניות. האתגרים הניצבים בפני עולם הארגונים והעסקים, לשיפור עבודת צוות, לשימוש בטכנולוגיות שיתופיות דורשים שינויים תודעתיים אבל גם טכניקות חדשות לעשות דברים חדשים בתכנון והובלת פרויקטים, בלמידה ארגונית, בהפעלת קבוצת אנשים גדולה המייצרת תוצר איכותי, בתהליכי השתתפות ציבור ועוד.

readmore

כלים לארגונים דמוקרטיים

חוץ מטכנולוגיות (איך עובדים יחד) אנחנו מתעסקים גם בדמוקרטיזציה של ארגונים. עוזרים להפוך אותם לשטוחים, חדשניים, וכאלה שבהם כל עובד מבטא את עצמו באופן המקדם את הארגון כולו. ואת כל אלו: פדגוגיות, טכנולוגיות ותהליכי דמוקרטיזציה אנחנו מנסים קודם כל בבית – על עצמנו. יש לנו מבנה ארגוני ותהליכי עבודה דמקורטיים בארגון, לעובדים יש השפעה ישירה על תהליכי ליבה כגון קביעת האסטרטגיה הארגונית, בחירת המנכ”לים, בחירת המנהלים, השפעה על מודל השכר ועוד. 

readmore

ידע קולקטיבי, סיפור מקומי וחדשנות

החדשנות נוצרת במקום בו אנשים מחפשים פתרונות, בחיכוך היום יומי של תפיסות ומחשבות עם המציאות. איך תופסים את הגילויים האלה? את החכמה הנוצרת בחיכוך הזה? אנחנו מאמינים שהחכמה נמצאת אצלכם, התפקיד שלנו הוא לעזור לסיפור המקומי שלכם להפוך לנכס משותף ומקדם. המו”פ שלנו ההופך את החדשנות שלכם ושלנו בשטח לנגישה ושימושית.

readmore