דרקונים חולמים: DemocratEX

כתבה: שני מרצ’בסקי

וואו, עברו רק חמישה חודשים?? אז השקנו את מערך הסדנאות שלנו, היתה כבר סדנאת Theory U, הנחייה גראפית וסוציוקרטיה 3.0 אוטוטו כאן.

מרגישים שסוף סוף יש כלים טובים ליצירת מנהיגות השתתפותית, אנחנו מתנסים בכלים, בטכנולוגיות החברתיות בכל הזדמנות: קודם כל בבית, במכון לחינוך דמוקרטי – לתוך ישיבות הצוותים, ההנהלה, הימים הארגוניים וישיבות המנהלים. עם שותפים בארגונים ובמערכות בהם אנו פועלים: צוותים משותפים ביישובים לתושבים, רשות וצוותים חינוכיים, ארגונים עסקיים, ארגונים חברתיים.

התחושה העיקרית שעולה בשימוש בכלים האלו, היא התרוממות רוח. התגובות שאנחנו מקבלים “איך לא עשינו את זה עד עכשיו?”, “זה הרבה יותר מהיר ככה”, “התכנית שעשינו מבטאת את כול הצוות”, “פעם ראשונה מזה זמן רב שאני בסדנה בלי מצגת…..”.

ביקשנו מעדי אביגיל שהשתתפה בסדנאת ה Dragon Dreaming בינואר שנה שעבר לספר על השימוש שלה בכלים, זה מה שעדי כתבה:

“החלטנו לעבוד עם הכלים של דרגון דרימינג במסגרת פרוייקט שכונת אכילה בשכונת נחלאות בירושלים.

 היו לנו שתי מטרות עיקריות לתהליך:

1. לערב את תושבי השכונה בתכנית ולגבש אותם לקבוצה מובילה ויוזמת.

2. לחבר בין תכניות קיימות בתחום האקולוגיה בשכונה ולהתמקד מתוכם בתכניות מפתח.

הצוות שהוביל את התהליך כלל את העובדת הקהילתית במינהל הקהילתי של נחלאות, פעיל סביבתי ירושלמי שהתנסה בכלים של דרגון דרימינג, ואנוכי- עובדת סוציאלית קהילתית בוגרת המחזור הראשון של דרגון דרימינג בארץ.

למפגש הראשון הגיעו כשלושים משתתפים והאווירה במעגל החלימה הייתה מחשמלת. היו רעיונות וחלומות פשוט נפלאים והמשתתפים יצאו עם אנרגיות גבוהות ועם רצון עז להמשיך את התהליך (המפגשים התקיימו אחת לשבועיים.) הופתעתי לגלות עד כמה אנשים מגילאים ורקע שונה יכלו להתחבר להנחיה של מעגל החלימה ולהשתתף בהתלהבות והנאה.

התוצרים של פגישה זו היוו את הבסיס להמשך התהליך ולאורך הפגישות הפכנו את החלומות ליעדים קונקרטיים. הפגישות בהמשך היו מאתגרות לחלק מהמשתתפות אך הן הצליחו לראות את החשיבות שלהן ובעזרת האמון בתהליך הצלחנו להתקדם ולרדת לקרקע.

הפגישה האחרונה בה כל אחת השתבצה במשימה מתוך הקאראבירד (לוח גאנט רב מימדי) הייתה כמו התגלות. מתוך שלל המשימות שהיו על הלוח שלושה קיבלו הכי הרבה משתבצים. ובהתייעצות עם הקבוצה החלטנו שאלו יהיו שלושת המשימות הראשונות. ובאמת שלושת המשימות האלו הן כל כך מדויקות, זה עדיין מרגש לחשוב על זה, והן מבוססות על החלומות, ההתלהבות והרצון הכנה של המשתתפות.

הדבר הכי חשוב שלי בכלים של הדרגון דרימינג, ובתהליך הזה בפרט, הוא ההלימה בין הדרך למטרה- אין פער בין שני הדברים, אתה הולך בדרך ועושה אותה ותוך כדי המטרה כבר נוצרת- גם הגיבוש של הקבוצה, שכבר מהמפגש הראשון ניתן היה לראות באינטימיות והחיבה שנרקמת, וגם ההתמקדות בצעדים הראשונים שיש לקחת- זה לחלוטין תוצר שלהם, זה לא משהו שהונחת מבחוץ, זה לא איזו משימה שצריך לעשות, זה לחלוטין שלהם וזה פשוט נפלא.

דבר נוסף שבעיניי חשוב- תלינו כמה שלטים עם סיסמאות שגם השפיעו על האווירה והגישה של המשתתפות/ים- “אם זה לא כיף זה לא בר קיימא” “האנשים שכאן הם האנשים הנכונים” ועוד כמה שכרגע אני לא זוכרת אבל זה חשוב שיהיו משפטים כאלה בחדר כדי שישפיעו על האופן שבו אנשים ניגשים לפעילות ולתקשורת זה עם זו.”

בשנה האחרונה אנחנו עובדים על תרגומה של חוברת הדרגון דרימניג לגרסתה העברית, וזאת מתוך הבנה שחומרים בעברית מאפשרים לעוד אנשים להשתמש בהם ולהעמיק בשפת הדרקונים, זו גם כמובן הזדמנות. לינק לחוברת:https://goo.gl/zPds5q
אז מה מתוכנן קדימה?

13-15/4 סדנת סוציוקרטיה 3.0 בכפר ורטיגו בהנחיית גיימס פירסט ולילי דוויד-ספרד

20/4  חכמה קולקטיבית סדנה פתוחה וחינמית לקהילת DemocratEx

17/5 סדנת Place Making   עם תומר בן עמי

15-17.6 סדנת Story Telling עם המסטאר רועי גל אור-אנגליה

6-8.7 סדנת Dragon Dreaming בהובלת ג’וליה רמוס-ספרד ועם דרור נוי

לאיוונט של הסדנה בפייסבוק

מה אם היו לך כלים לעבודת צוות טובה?
קראו באתר כיצד עוברים מתחרותיות לצמיחה הדדית.